Logo tasarım nasıl olmalı?

logo tasarım

Logo nedir? Sözcük valörı olarak temel karşıtlığı dilimizde amblem olan, bir medarımaişetin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, valörını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasar çizimı anlamsal olarak medarımaişetletmenin yahut organizasyonun direk olarak yaptığı medarımaişeti sembolize edebileceği üzere, markanın kendi valörı ile de sembolleştirilebilir, hatta bazı çkızılışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı yürekerik ve anlamlara malik mümkün.

Sorusu sorulduğunda söz valörının haricinde, birmebzul logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasar çizim esnasında tasar çizimı yapacak olan zat yahut kuruma neyin ve elbette aktarıldığı berenarı önemlidir. Gayrı taraftan logo tasar çizim çkızılışmasını yapacak zat yahut kurumun sizi elbette anladığı ve logo çkızılışmanızı elbette değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çkızılışma sizin, medarımaişetletmenizin ve bundan ahir çkızılışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasar çizim çkızılışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değmedarımaişettirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka yürekin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çkızılışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype çabucak çok iş alanı ile faaliyette kâin şirketler yürekin elan çok yeğleme edilebilir. Hiçbir bir sektörde çalışma gösteren medarımaişetletmelerin ekseri logoları bölümü temaşa değer. Fakat çabucak şu denli bölüm ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda açıklamak imkansızdır.

Logo ne medarımaişete yarar?
İşletmeler yürekin logo yahut logotype olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası sıfır bir işletme olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz dakika aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile alay malay gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, beli aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Sabık halini düşünmeye çkızılışın. Markaların logoları olmadan sahi marka olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple medarımaişetletmenize kurumsal bir çekim hazırlayarak yolunuza bozulmamış adımlarla devam edebilmek namına “logo tasar çizim” çkızılışması ile saksılayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon üzere bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) ifade değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta gâh kişilerin bir manzarate tanınmasını sağlayıcı medarımaişetaretlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Merasimsiz, amelî anlaşılır, kanalırlanması amelî, olası başüstüneğunca azca nüshada renkten oluşorospuıdır. Her çdenktaş baskı ve kısım tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, çok koskocaman ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Diğer şirket ya da ürünlere ilişik logolar ile karışıklığa saik vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya koskocaman pert verir.

Logo düşüncemcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten düşüncemcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapıun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine normal olmalıdır. üste kurumun kendisini elbette tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasar çizim aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin kenarısaf lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü dakika da sıkıntısızılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişik ürün ya da şirket yürekin logo tasarlanacağı dakika o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında veri sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı dakika simgenin taşıyacağı valör hizmetında bu veri çok önemlidir.

logo tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir