Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Uray Serıydı. Annesi İsmet Bayan, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak izinli olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri bilirkişiı oldu. Ihtisas sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle omuz omuza Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Orta Gün doğusu Beceri Üniversitesi Mütevelli Heyet Başlangıçkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Yerleşmiş’nun ilk serı olarak uhde aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Başlangıçkanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya mebdeladı. Ilmî yayınlarda da gülmeyen artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Dünya Sıhhat Örgütü’nün yapılışunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sıhhat Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devre, Yönetim Kuruluna da iki devre reislik karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince ser ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirlik bilimleri düzında çok skorda ilmî makalesi, yapıt gözü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok elleme derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Pasış, Hak ve Yumuşakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birbunca devletin serı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en faziletli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve katı çok millî azamet Doğramacı’evet en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Eke Ulus Meclisi namına Mutluluk Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 senelik dirlikı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla geritir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu yardımlarla dirlik, eğitim ve fen sinein yarattığı kurumlarla her daim çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir